Klub

Podle staré čínské legendy, tam, kde Žlutá řeka opouští hory, je několik vodopádů. Na jejich vrcholu je bájná Dračí brána. Každý rok připlouvá proti dravému proudu k vodopádům mnoho kaprů a snaží se vodopády překonat. Podaří se to jen dvaadvaceti z nich a ve chvíli, kdy přeskočí Dračí bránu, promění se v silné draky.

Nevěříte? Podívejte se na čínského draka, pokud vás nechá, a uvidíte kapří šupiny, které má jako památku na svůj rybí původ.

Obraz kapra, který přeskakuje Dračí bránu, je starým čínským symbolem představujícím odvahu, houževnatost a zdárný výsledek.

Dvaadvacet Třeboňských Kaprů je vyvoleno přeskočit Dračí bránu a stát se dvaadvaceti draky!

Klub třeboňských kaprů byl založen v roce 2009 po roční metodické přípravě. Základna klubu je v areálu pláže Ostende u rybníka Svět v Třeboni. Vchod na pláž leží na souřadnicích 48°59'38.866"N, 14°45'30.981"E.

Tréninky probíhají ve čtvrtek a v neděli s vlastní lodí, kterou můžete vidět na fotografiích z tréninku v roce 2010.

 

POZOR ZMĚNA!!!
OD ROKU 2011 JE ZÁKLADNOU BŘEH OPATOVICKÉHO RYBNÍKA V AREÁLU AUTOKEMPU TŘEBOŇSKÝ RÁJ. TRÉNINKY JSOU STÁLE ČTVRTEK A NEDĚLE OD 18 HODIN.

 

Kapitán lodi: Pazďa

Coach: Richard
Zdravotnice klubu: Olča Chlumská

Předsedkyně klubu : Hana Šindlerová
 

Historie a současnost dračích lodí

Historie pádlování na dračích lodích začala před více než dvěma tisíci lety ve staré Číně. Lodě odvozené od boha vod - draka, jsou dlouhé 12,5 metrů a pojmou až dvacet pádlujících (10 nalevo a 10 napravo). Na konečných dvaadvacet členů posádky je pak doplní kormidelník stojící na zádi a bubeník sedící na vysoké stolici vpředu, který údery do koženého bubnu udává rytmus pádlování. Příď a záď lodě pak vždy zdobí vyřezávaná dračí hlava a ocas.

Novodobá historie dračích lodí začíná v roce 1976, kdy se uskutečnil první festival dračích lodí v Hong-kongu. Od této doby se začala tato disciplína šířit do celého světa. V roce 1990 vzniká European Dragon Boat Federation (EDBF), v roce 1991 byla založena International Dragon Boat Federation (IDBF). Od roku 1995 se pak každoročně pořádá oficiální mistrovství světa a Evropy, na které tyto organizace dohlíží jako kontrolní a organizační orgán. V současné době se této sportovní disciplíně aktivně věnuje několik desítek miliónů sportovců z více než 50 zemí světa. Vzhledem k celosvětovému rozšíření a oblibě tohoto sportovního odvětví, se připravuje zařazení této disciplíny do oficiálního programu OH.

V České republice se první zmínky o dračích lodí a aktivity s tímto sportem spojené datují do roku 1998, kdy Sebastian Pawlowski (původem Švýcar) a Hajo Libor (původem Němec) založili Českou asociaci dračích lodí (ČADL). Ve stejném roce se pak konal i první ročník Pražského festivalu dračích lodí. Rok poté se na II. ročníku Pražského festivalu objevují, díky podnětu legendy české kanoistiky Jiřího Čtvrtečky, posádky složené z rychlostních kanoistů. Díky tomuto kroku, získává tento sport rychle výkonnostní podobu a začíná se formovat první reprezentační posádka. Ta poté, při své premiéře v roce 2002, na ME v Polsku získává dvakrát stříbro a jeden bronz. Ve stejném roce se pak na mistrovství světa v Římě, při účasti 80 posádek (přes 1.800 závodníků) z 16 států 5 kontinentů stává česká posádka mistry světa na prestižní trati 250m. Když se potom v roce 2003 podařilo české posádce navázat na úspěchy ziskem evropského i světového titulu, jméno českých dragonů získalo svou pevnou pozici i na mezinárodní scéně. Od té doby jsou čeští borci respektovaným týmem a pravidelně dosahují v rámci mezinárodních soutěží špičkových výkonů.

 

Převzato ze stránek: www.dragonboat.cz
Více o historii dračích lodí: Wikipedia